Norges ledende reisebyrå for Øst- og Sentral-Europa

Sidemeny

Startsiden
Reisemål
Pakkepriser
Gruppereiser
Reiseforslag
Informasjon
Forespørsel
Om oss
Kontakt oss

Kontaktinfo

Telefon
35 98 99 60
Faks
35 98 10 23
E-post
post@kalinkatours.no

   Medlem i: 
  ReisegarantifondetNorsk Reiselivsforum IATA
Wroclaw
TipsUtskriftsvennlig side

Wroclaw

Severdighet: Dvergene i Wroclaw

Wroclaws yngste sererdighet;  Dvergene i Wroclaw, dukket opp på gater og plasser i byen i august 2005. 

Den historiske bakgrunnen skriver seg fra Oransje-bevegelsens alternative protest-former i 1982,  på den tiden Solidaritet-bevegelsen var i gang med utgangspunkt  i verftsarbeiderne i Gdansk. 
På vegger og plakater i Wroclaw dukket det opp grafitti-bilder av små smilende dverger over anti-kommunistiske slagord.
De små dverg-skulpturene som idag er byens virkelig sjarmerende severdigheter, er laget av kunstneren Tomasz Mocsek, utdannet ved byens kunstakademi. 
De sjarmerende dvergene finner man over alt, - de aller fleste i gamlebyen, - plassert  i lyktestolper,  på fortau og plasser, ved husvegger, på vegger  og på elvebredden, - alle med forskjellige navn ut fra forskjellige temaer eller yrker,  som "vaskeren ved Odra", "ball-trilleren", "rullestol-kjøreren", "Ting-a-ling", "den sovende vakten", "gourmet", "Tumski", "de nygifte",  "Arcik den reisende" og "dumpling-spiseren". 
I 2009  28 figurer,  pr juni 2011 sies det at det nå er plassert ut over 70 dverger,  og antallet øker fortsatt. 
Det finnes eget kart som viser hvor dvergene er plassert,-  en anbefalt fin spasertur - også for å oppleve gamlebyen og tre vakre punkter på andre siden av Odra.

 

Tlf: (+47) 35 98 99 60 Fax: (+47) 35 98 10 23 E-post: post@kalinkatours.no

Kalinka-tours AS, Postboks 233, 3791 Kragerø


Sidekart

Copyright © Kalinka-tours AS

Utviklet av Develop AS